بهترین شوک فریزر

شوک فریزر چیست؟

شوک فریزر که با نام بلاست چیلر نیز شناخته می شود، تجهیزی است که به کمک آن می توان با سرعت بالایی دمای مواد غذایی یا محصولات تازه را کاهش داد یا آن ها را منجمد کرد. این تجهیزات در تولید و نگهداری غذاهای منجمد مانند غذاهای آماده، ماهی ها و آبزیان، سبزیجات و بستنی کاربرد فراوانی دارند. بسیاری از آشپزخانه های صنعتی نیز برای نگهداری مواد غذایی اولیه از همین شوک فریزر استفاده می کنند.

چرا بهتر است از شوک فریزر استفاده کنیم؟

زمانی که شما می‌خواهید مواد غذایی را بسیار سرد یا منجمد کنید، آب درون آن‌ها دچار کریستالیزاسیون شده و به یخ تبدیل می‌شود. هرچقدر مدت زمان انجماد بیشتر طول بکشد، اندازه ی کریستال های یخ موجود در داخل آن ماده بزرگتر می شود. از طرفی هر چقدر اندازه این کریستال ها بزرگتر باشند، آسیب بیشتری به بافت مواد غذایی وارد کرده و باعث افت کیفیت، طعم و عطر غذا می‌شود.

اما انجماد سریع باعث ایجاد کریستال‌های کوچک در بافت مواد غذایی می شود. درنتیجه علاوه بر حفظ کیفیت مواد غذایی، از رشد سریع باکتری ها در آن جلوگیری می‌شود. به این ترتیب ماندگاری غذا تا حد خوبی افزایش خواهد یافت. استفاده از بلاست چیلر یا شوک فریزرها این امکان را به صاحبان رستوران ها می‌دهد که دور ریز غذاها را کاهش دهند.

بازه ی دمایی کارکرد این فریزرها برای انجماد از 18- تا 120- درجه سانتیگراد متغیر است. البته دمای موثر انجماد در این تجهیزات به عوامل مختلفی وابسته است. عواملی مانند نوع محصول، اندازه و وزن آن، ضخامت محصول و ساختار آن در فرآیند انجماد موثر هستند. از آنجا که دمای اندازه گیری شده ی محصول، دمای مرکز محصول است (نه دمای قسمت خارجی آن)، اندازه و ضخامت محصول حائز اهمیت است. در یک فریزر عادی مدت زمان 6 ساعت طول می کشد تا محصولی منجمد شود، اما بلاست فریزرها کار مشابه را در مدت زمان 30 دقیقه ای انجام می دهند.

ساخت شوک فریزر

این دستگاه ها ظاهری شبیه به یخچال های تجاری کوچک داشته و اغلب از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شود تا قابلیت شست و شو و ضد عفونی کردن داشته باشد. شوک فریزر برای تامین سریع برودت لازم، نیاز به کمپرسورهای قوی داشته و با توجه به درخواست مشتری می تواند از برق تک فاز یا سه فاز استفاده کند. این تجهیزات دارای سینی هایی به صورت طبقاتی است که محل قرارگیری مواد غذایی برای سرمایش یا انجماد است.

شوک فریزر

مجموعه برادران حامی دوست با سابقه ای بلند مدت در زمینه ی طراحی، ساخت و تولید محصولات برودتی صنعتی و تجاری، در خدمت شما مشتریان عزیز است تا با ارائه ی مشاوره شما را به محصول مورد نظر خود برساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.